In 4 stappen naar duurzaam watergebruik

In Vlaanderen is de kans op waterschaarste groot. We hebben weinig rivieren, we leven met velen dicht op elkaar en het klimaat verandert. We krijgen veel droge periodes afgewisseld met hevige regen, die door de verharde bodem moeilijk weg kan. Dat leidt tot verdroging en overstromingen – soms zelfs in dezelfde week. Door slimmer om te gaan met water in huis en in je tuin, verminder je de druk op het watersysteem én je portemonnee. Maar wat is nu de beste manier om water te besparen? Volg ons stappenplan en ga ermee aan de slag!

In Vlaanderen verbruiken we per persoon gemiddeld 80,8 liter kraanwater per dag. Meer dan de helft gaat naar douchen of een bad nemen. Dankzij een spaardouchekop spaar je tot 50% uit per douche. Heb jij er al één?

Wil je nog snelle tips waarmee je meteen aan de slag kunt? Lees onze slimme WaterWeetjes.

Ontdek hoe jij in slechts vier stappen je waterverbruik vermindert

Beeld van een hand aan waterkraan

1. Gebruik minder kraanwater

Water uit de kraan is drinkbaar en daar betaal je natuurlijk voor. Het kost namelijk veel energie om het tot bij jou te krijgen. Gelukkig is kraanwater besparen heel gemakkelijk. 

Hoe goed ben jij al bezig? Doe de test en ontdek hoe jij eenvoudig nog meer drinkwater bespaart.

de tuinwaterton en gieter

2. Vang regenwater op

Minder kraanwater gebruiken? Check! Maar duurzaam watergebruik gaat nog verder. Elke regenbui is een cadeau. Zo kun je regenwater opvangen in een ton of put en later hergebruiken. Bij nieuwbouw is regenwaterrecuperatie trouwens verplicht. Fluvius en steeds meer gemeenten geven er, onder bepaalde voorwaarden, een premie voor.

Kind springt in de waterplassen

3. Hergebruik regenwater

Al het regenwater dat je hebt opgevangen, kun je prima hergebruiken. Zo kan je het toilet doorspoelen, je auto wassen, je huis schoonmaken en nog veel meer! Zo bespaar je op je waterfactuur en gebruik je drinkwater waarvoor het écht nodig is.

Het toilet is een van de grootste waterverbruikers in huis. Een gezin van vier personen dat het toilet doorspoelt met regenwater, bespaart tot 26.000 liter drinkwater per jaar – ofwel zo’n 130 euro.

foto van water doorlaatbare oprit

4. Laat regenwater infiltreren

Niet elk druppeltje regenwater kun je opvangen. Maar je kunt er wél voor zorgen dat het regenwater in jouw tuin vlot de bodem bereikt in plaats van het riool. Met waterdoorlatende verharding of een infiltratievoorziening geef je het water in je tuin de allerbeste kans om de grond in te sijpelen.

Regenwater laten infiltreren is slim voor je budget en goed voor je tuin. Je bespaart drinkwater en in droge periodes blijft je tuin langer groen en heerlijk koel.

Nu is het aan jou!

Zo. Dat waren de vier stappen! En dit is hét moment om ermee aan de slag te gaan. Want elke liter telt. Voor je portemonnee, je leefomgeving en de volgende generaties.